elektronika

Serwis monitora DELL 1905FP

Jedną z częstszych awarii monitorów LCD jest chwilowy lub permenentny zanik obrazu połączony z charakterystycznym dzwiękiem: stukaniem, gwizdaniem, lub “ćwierkaniem” dobiegającym ze środka. Charakter uszkodzenia. Dźwięk ten jest wydawany przez […]

Jedną z częstszych awarii monitorów LCD jest chwilowy lub permenentny zanik obrazu połączony z charakterystycznym dzwiękiem: stukaniem, gwizdaniem, lub “ćwierkaniem” dobiegającym ze środka.

Łatwo rozpoznać uszkodzone kondensatory nie tylko po wypukłych denkach, ale też dzięki skrystalizowanym pozostałościom elektrolitu.

Charakter uszkodzenia.

Dźwięk ten jest wydawany przez drżące elementy zasilacza impulsowego (głównie przez cewki), podczas gdy układ dąży do osiągnięcia stabilności, której nie może uzyskać najczęściej ze względu na utratę pojemności w jednym lub kilku kondensatorach. Zasilacz w takim stanie nie podaje prawidłowego napięcia na inne układy urządzenia, lub podaje je z przerwami, stąd też zanikanie obrazu.

Serwis takiego problemu polega na odnalezieniu i wymianie uszkodzonych kondensatorów, co jest o tyle proste, że można je zazwyczaj rozpoznać po wybrzuszonych “denkach”. Często uszkodzeniu ulegają te kondensatory, które bezpośrednio sąsiadują z wyzwalającym duże ilości ciepła elementem.

Jak przeprowadzono naprawę.

Otworzenie monitora LCD to wyzwanie samo w sobie, w tym przypadku mamy do czynienia z zatrzaskiwaną obudową, w której znajduje się skręcana struktura z blachy. Poniższa galeria pokazuje kolejne etapu rozkładania, serwisu i montażu monitora.

Rezultaty

Przy pomocy paru części udało się przywrócić urządzenie do życia. Te same trzy kondensatory uległy przegrzaniu parę miesięcy później, zostały również wymienione i od tamtego czasu urządzenie pracuje bez zarzutu.

Comments Closed

Comments are closed. You will not be able to post a comment in this post.